Globální oteplování a selský rozum

sobota 12. listopad 2016 21:19

Před pár dny jsem narazil na nový film Leonarda DiCapria „Before the flood“, s českým dabingem pod názvem „Je s námi konec?“ Film velmi civilizovaným a poutavým způsobem upozorňuje na některé ničivé dopady lidských aktivit na náš domov - planetu Zemi. Je to pro mne citlivé téma – zastavit člověkem vedenou demolici Země považuji za hlavní úkol naší doby, pokud si máme jako lidstvo zvýšit šance na dlouhodobé přežití. Při sledování filmu mi však nesedělo jakým jednoznačným způsobem je dovozováno, že lidské aktivity způsobují globální oteplování. A nezbývalo mi, než se smát, když mi bylo s vážnou tváří servírováno, že bych měl raději jíst kuřata než hovězí, protože jednou z příčin globálního oteplování je říhání krav chovaných na farmách...

Shodou okolností před pár dny vyhrál americké prezidentské volby Donald Trump. Jeden z jeho volebních slibů je odstoupení USA od Pařížské dohody o klimatu z loňského roku. Takže se v příštích měsících můžeme těšit na mediální bitvu mezi „zastánci“ a „odpůrci“ globálního oteplování.

Jak jsem psal výše, budoucnost Země je pro mne emotivní záležitost a tak jsem si chtěl pro sebe vyjasnit, jak to tedy s tím globálním oteplováním a vlivem člověka na něj je. Abych jako uvědomělý obyvatel naší planety zaujmul pozici na správné straně barikády :-).

Strávil jsem hodiny na internetu, kdy jsem vyhledával data a informace k tomuto tématu – primárně na stránkách v angličtině, v češtině toho tolik dostupného není. A k čemu jsem došel?

Došel jsem k tomu, že bohužel jako u většiny témat řešených v médiích, účastníkům těchto mediálních bitev asi ani tak moc nejde o podstatu věci, ale o prosazení svého názoru. Můžeme se jenom domnívat, zda příčinou je ješitnost, snaha o dosažení finančního prospěchu „jejich“ zájmových skupin a nebo absence zdravého „selského rozumu“.

Našel jsem spousty grafů a článků, které dokládají, že se globální teplota zvyšuje. Našel jsem stejné množství příspěvků, které dokládají, že se klima na Zemi ochlazuje. Co mne zarazilo byl fakt, že obě strany pracovaly s relativně krátkými časovými úseky, na kterých svá tvrzení dokládaly. Někdy to byly roky, v lepším případě desítky let a ve výjimečných případech století. Ale co to jsou desítky let v historii naší země? Vždyť víme, že klima se na Zemi během její mnoha tisícileté historie změnilo mnohokrát a to razantně. Určitě si řada z nás pamatuje hlášku z oblíbeného večerníčku Mach a Šebestová: „Hm, to víte, doba ledová, je doba ledová“ :-). Takže dokládat změnami teplot v průběhu pár let globální oteplování nebo ochlazování mi přijde úsměvné. A nebo spíše smutné...

Ze všech těch stovek názorů a článků mne nejvíce zaujaly výsledky vrtů do ledovců v Antarktidě a v Grónsku. Na vzorcích ledu z velkých hloubek vědci dokázali zrekonstruovat klimatické podmínky, které v dané oblasti vládly 420 000 let zpět v případě vrtů v Antarktidě a 105 000 let zpět v Grónsku. Osobně považuji 420 000 let za dostatečně dlouhou dobu na to, abychom viděli trendy ve vývoji globálního klimatu. A jak to tedy vypadá?

vostoktemp0-42000020bp

Graf zachycuje změny globální teploty za posledních 420 000 let. Data byla získáná z vrtů do ledovce Vostok v Antaktidě. Na grafu jasně vidíme čtyři doby ledové a pět dob meziledových. Co mne překvapilo je pravidelnost s jakou se teplota historicky měnila – období vyšší a nižší teploty se pravidelně střídají. Dodnes se vědecké názory různí v tom, co vlastně pokles a růst teplot způsobilo. Červený čtverec vpravo nahoře zachycuje dnešní dobu. Tady je detail:

teplota

Modrý graf znázorňuje vývoj teploty za posledních 11 000 let na základě dat z vrtu do ledovce v Gronsku. Spodní červený graf zobrazuje množství CO2 v atmosféře za stejné časové období. Bohužel vrty v Grónsku i Antarktidě potvrdily, že historicky je v současné době nejvyšší množství obsah CO2 v atmosféře.

Myslím, že především první graf hovoří jasnou řečí. Pokud by vás zajímaly detailnější informace, klikněte na odkazy, které uvádím níže.

A jak jsem si tedy otázku globálního oteplování pro sebe uzavřel? Takto:

-          Ke změnám globálního klimatu dochází v pravidelných cyklech i bez vlivu lidské činnosti a musíme na to být připraveni.

-          Z dlouhodobé perspektivy (století a tisíciletí) nás čeká globální ochlazení. Je otázka jak rychle k němu dojde. Data z vrtů dokazují, že se v minulosti klima radikálně ochladilo i během pouhých deseti let. Některé zdroje uvádějí, že se může razantně ochladit už mezi roky 2040 – 50. Stejně tak se ale ještě 100 let nemusí nic stát.

-          Předtím, než se nám ochladí, tak může teplota ještě znatelně stoupat. A opět je dnes nemožné přesně říct, jak dlouho se bude ještě oteplovat a na kolik stupňů.

-          Nevím, zda je možné prokazatelně dokázat, že lidská aktivita, resp. spotřeba fosilních paliv je příčinou globálního oteplování.

Ve světle výše uvedeného nezbývá, než se divit, když si otevřete Pařížskou dohodu o klimatu schválenou hlavami 195 států světa v prosinci 2015. Jako základní dlouhodobý cíl této dohody je udržet globální zvýšení teploty maximálně o 2 stupně oproti teplotě před světovým průmyslovým rozmachem. Fakt by mne zajímalo, jak to chtějí udělat, když z historických dat je zřejmé, že klima se v minulosti změnilo i o více než 10 stupňů bez vlivu lidské činnosti??

V dohodě se předpokládá, že se snížení globální teploty docílí významným globálním snížením emisí. Toto je samozřejmě cíl, který je správný a zasluhuje si jednoznačnou podporu. Pokud se podaří celosvětově emise snížit, tak si příroda oddychne a významně celé Zemi pomůžeme. Ale je velmi málo pravděpodobné, že snížení emisí povede ke snížení globální průměrné teploty.

Proto považuji odsouhlasení této dohody v tomto znění za chybu. Proč si to myslím?

Pokud Vás článek zaujal, prosím pokračujte ve čtení zde.

Jiří Majer